Tarm

Lyne Friskoles cykelsponsorløb gav 170.000 kroner

Det lykkedes et stort hold frivillige cyklister at cykle cirka 170.000 kroner sammen ved Lyne Friskoles cykelsponsorløb i Strellev i fredags. Der blev cyklet i alt 1643 kilometer på landevej og 90 kilometer på mtb-bane. Privatfoto

Strellev: Fredagens cykelsponsorløb indbragte 170.000 kroner til Lyne Friskole. Et talstærkt publikum mødte op til løbet, der blev holdt i Strellev ved Strellev Cykel- og Fritidspark. Hver cyklist havde skaffet et antal sponsorer, som alle havde givet tilsagn om et beløb pr kørt kilometer. Skoleleder Lars-Ole Hjort leverede en peptalk, hver gang nogen passerede målstregen.

- Det super flotte resultat betyder, at vi kan gøre en ekstra indsats for vores elever, siger formand for Lyne Friskoles bestyrelse Gitte Thrane i en pressemeddelelse.

Der var sponsorgaver fra mange virksomheder, og hovedpræmien var en uge på en svensk ødegård. 15 frivillige hjalp til.

I takt med friskolerne i Strellev, Kvong og Sdr. Vium lukkede, voksede Lyne Friskole sig større, og med et elevgrundlag fra de omkringliggende landsbyer samt fra Tarm og Nørre Nebel er skolen efterhånden at betegne som områdets friskole, mener Gitte Thrane.

Annonce
En række lokale virksomheder var trådt til som sponsorer ved Lyne Friskoles Cykelsponsorløb i fredags. Det betød en pæn indtægt på 170.000 kroner til skolen, der vil bruge pengene til "en ekstra indsats for vores elever", fortæller Gitte Thrane fra skolens bestyrelse. Privatfoto
Lyne Friskole havde henlagt fredagens cykelsponsorløb til vejene omkring Strellev Cykel- og Fritidspark, så der både kunne cykles på landevej og mtb-bane. Privatfoto
Cykelsponsorløbet havde stor lokal opbakning, og mange motionscyklister benyttede det gode vejr og lejligheden til at lufte cyklen. Privatfoto
Privatfoto
Annonce
Forsiden netop nu
Leder For abonnenter

Dagbladet mener: Vi har alle et ansvar for at holde unge fra narko

Det kunne være meget værre … Sådan lyder det samstemmende budskab fra politiet og de øvrige medvirkende i SSP-samarbejdet, skolerne og de sociale myndigheder, når talen falder på narkomisbrug blandt unge i Ringkøbing-Skjern Kommune. "Vi oplever faktisk ikke, at flere unge bruger narko end tidligere, og forældrene har generelt ikke grund til at blive bekymret", siger viceungdomsskoleleder og SSP-formand Allan Østergaard til Dagbladet i dagens avis. "Vi har ikke en opfattelse af, at det flyder med narko", fortæller politikommissær Bjørn Nørgaard Bo, leder af lokalpolitiet i Ringkøbing. Det er selvfølgelig gode nyheder. At vi bor i en landlig kommune fjernt fra de store byer er nemlig ikke nogen garanti for, at stenbroens dårlige misbrugsvaner ikke også spreder sig hertil; der er desværre rigeligt med eksempler på, at små og "afsides" samfund hærges af en narkoepidemi. At det ikke kommer dertil hos os, kræver, at vi konstant er oppe på stikkerne. Og med "vi" menes os alle - især vi voksne; også os, der ikke har børn og unge i den mest sårbare alder. Vi har alle sammen et ansvar for at holde øje med, at vore unge trives. Det kræver, at vi kender hinanden, og har tillid til hinanden. Derfor er det prisværdigt, at SSP-samarbejdet arbejder målrettet i den retning. Ifølge Allan Østergaard er samarbejdet med forældrene i Ringkøbing-Skjern Kommune velfungerende. Der er et godt fremmøde og en god stemning, når forældrene bliver inviteret. "Noget af det, som SSP lægger vægt på, er netop et godt forældresamarbejde. Forældrene skal klædes på, så de står stærkere, hvis og når problemerne melder sig," siger han. Når de gør det - og det kan ikke undgås, at det sker ind imellem - skal ikke bare politiet, skolerne og de sociale myndigheder være klar til at gribe ind; det skal alle vi andre også. Ser vi en flok unge, der stimler sammen i det offentlige rum, skal vi ikke holde os tilbage fra som borger at gå hen til dem og snakke med dem om, hvad der foregår. På den måde viser man som voksen, at man respekterer de unge, interesserer sig for dem, og bekymrer sig om dem.

112

Opdateret: Savnet mand fra Ringkøbing er fundet død

Annonce